Rely Dakar: V 11. etape Jakeš tretí, Svitko 10., štvrtý triumf Borta

15.01.2015 Celý región

Termas de Rio Hondo 15. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš (KTM) obsadil vo štvrtkovej 11. etape na Rely Dakar 2015 podľa predbežných výsledkov výborné tretie miesto. V celkom poradí zostal na deviatej priečke. Jakeš tak vyrovnal tohtoročné maximum krajana Štefana Svitka, ktorý finišoval tretí v pondelkovej ôsmej etape.

V TOP 10 štvrtkovej etapy, ktorá viedla zo Salty do Termas de Rio Hondo a jej meraný úsek bol 357 km, zatiaľ figuruje aj druhý slovenský jazdec Svitko (KTM) na desiatej pozícii. Náročnú trasu najlepšie zvládol Španiel Joan Barreda Bort (Honda), ktorý finišoval na prvom mieste časom 3:26:33 h a zabezpečil si štvrté víťazstvo na tohtoročnom prestížnom podujatí.

Barreda Bort iba o 17 sekúnd za sebou nechal Portugalčana Paula Goncalvesa (Honda), Jakeš na víťaza stratil 1:35 minúty. Svitko zaostal za víťazom o 5:28 minúty, v celkovom poradí ale drží miesto v elitnej päťke, na ktoré sa vyšvihol v pondelok. Jakeš išiel do druhej časti špeciálu dokonca z druhej priečky pred Goncalvesom, na W-pointoch sa stále pohyboval v popredí a v cieli napokon vystúpil na pomyselné stupne pre víťazov.

Post priebežného lídra si udržal Španiel Marc Coma na KTM, ktorý vo štvrtok skončil šiesty. Na druhého Goncalvesa má náskok vyše 5 minút. Tretí už je austrálsky debutant Toby Price (KTM).

Vo štvrtok bola opäť na programe maratónska etapa, resp. po strede jej druhá časť. Ako uvádzali fanúšikovské stránky slovenských pretekárov, jazdci boli opäť bez svojich mechanikov a podporných tímov, povolená bola iba pomoc navzájom medzi sebou. Všetko skomplikovala večerná prietrž mračien, viacerí pretekári lobovali za skrátenie trate, či dokonca zrušenie etapy, no išlo sa podľa plánu. Štart bol vo výške 2300 m.n.m., najvyšší bod etapy 3800 m.n.m. a meraný úsek mal 357 km. Úvodná spojovačka mala 24 km, druhá do bivakov 142 km. Išlo sa v náročných poveternostných podmienkach a na rozličných druhoch povrchov.

"Stredajšia maratónska trať bola pekná a rýchla, bol som šiesty, som spokojný. Šetril som seba aj motorku. Pomohol som Goncalvesovi, ťahal som ho asi 300 kilometrov a troška som sa vyšťavil. No neľutujem, lebo tu nikdy neviete, kedy budete zasa potrebovať pomoc vy. V noci veľmi pršalo, báli sme, či to pustia. Dnešná etapa bola rýchla, na horizontoch som nechcel riskovať. Prechádzali sme vrchy, takže som zbytočne neriskoval, povedal som si, radšej vrabec v hrsti," citovala Svitka stránka jeho fanklubu na facebooku.

Medzi automobilmi sa z výhry opäť tešil líder Nasser Al-Attiyah z Kataru na Mini, štvorkolky sa stali korisťou Francúza Christophe Declercka na Yamahe, kamióny sú ešte na trati.